کاشت حلزون
کلینیک کاشت حلزون و سمعک های قابل کاشت
مارس 11, 2018
اصلاح کاهش شنوایی
کلینیک کاهش شنوایی و اصلاح آن
مارس 11, 2018

کلینیک عفونت ها و تومور های گوش

عفونت گوش
عفونت های گوش:

التهاب گوش یا عفونت گوش که به نام اوتیت شناخته میشود یکی از بیماریهای شایع گوش است که در گوش خارجی یا گوش میانی میتواند اتفاق بیفتد. این عفونتها در هر سنی میتواند اتفاق افتاده ودر سنین کودکی و نوزادی همراه با سایر علایم سرماخوردگی میباشد.

در صورتیکه کودک شما دچار تب بالا و بیقراری همراه با سرفه و گلو درد باشد لازم است توسط متخصص گوش و حلق و بینی ویزیت شود.درصورت عدم درمان به موقع، تجمع عفونت منجر به پارگی پرده و کاهش شنوایی    می شود .

عفونت های گوش در بزرگسالان به صورت درد گوش،  خروج  ترشحات چرکی ، خارش گوش ، سرگیجه، کاهش شنوایی وچسبندگی استخوانچه های گوش همراه می باشد. در صورت عدم درمان به موقع گاهی باعث مننژیت و حتی آبسه های مغزی و فلج عصب صورت و کری میگردد.

توجه به علایم و معاینه دقیق می تواند از بروز این عوارض جلوگیری کند .

در کلینیک ما بیمار ابتدا توسط پزشک متخصص معاینه شده ودر مرکز شنوایی تستهای تکمیلی انجام شده پس از درمان دارویی در صورت عدم پاسخ تحت عمل جراحی قرار می گیرد . در این مرکز اعمال فوق تخصصی جراحی گوش  صورت می گیرد و سعی می شود علاوه بر درمان عفونت ، شنوایی بیمار نیز اصلاح شود.

عفونت گوش خارجی:

 عفونت های گوش خارجی در شناگران و افرادی که در مناطق مرطوب زندگی زندگی میکنند شایعتر است.

از علایم این بیماری میتواند درد گوش یا اطراف مجرای گوش , تب یا احساس ناخوشی و التهاب غدد لنفاوی اطراف گوش را نام برد. در صورت ادامه بیماری و عدم درمان کافی گاهی میتواند با بستن کانال گوش خارجی و کاهش شنوایی همراه باشد.در صورت داشتن این علایم از هرگونه دستکاری پرهیز نموده و به پزشک متخصص مراجعه کنید . توجه به عفونت های گوش در افراد دیابتیک و مسن  می تواند با درمان به موقع از ایجاد عوارض جلو گیری نماید لذا معاینه دوره ای گوش  توصیه می شود.

تومورهای گوش:

درگوش نیز مانند تمام اعضای بدن ممکن است تغییرات بدخیمی اتفاق بیفتد لذا توجه ویژه به بعضی علایم و درمان به موقع می تواند از ایجاد عوارض جبران ناپذیر جلوگیری نماید.

تومورهای گوش خارجی:
این تومورها گاهی به صورت زایده استخوانی داخل کانال گوش و یا ایجاد زخم و خروج ترشحات مداوم چرکی و کاهش شنوایی خود را نشان می دهد.
تومورهای گوش میانی:
از مهمترین علایم این تومورها کاهش شنوایی و وزوز گوش به صورت ضرباندار و در مواردی فلج عصب صورت می باشد که ا ز مهمترین این تومورها می توان از تومور گلوموس که یک تومور عروقی است نام برد. در صورتیکه باهر یک از این علایم مواجه شدید با مراجعه به کلینیک گوش و معاینه دقیق و تستهای شنوایی می توانید در مراحل اولیه با انجام عمل جراحی به موقع از عوارض بعدی جلوگیری نمایید.در این کلینیک کلیه  اعمال جراحی برداشتن کامل تومور با اصلاح شنوایی انجام می شود.
تومورهای گوش داخلی:
از شایعترین این تومورها میتوان از شوانوما یا نورینوم اکوستیک نام بردکه این تومورهامیتوانند با آسیب عصب شنوایی و عصب تعادلی باعث ایجاد علایم کاهش شنوایی حسی عصبی و وزوز گوش و فلج عصب صورتی شوند از آنجاییکه این توده ها علی رغم خوش خیم بودن ارتباط نزدیکی با مغز و عروق بزرگ دارند لازم است در یک مرکز درمانی مجهز و توسط تیم پزشکی مجرب تحت درمان قرار بگیرند.

در این کلینیک با استفاده از تیم متشکل از جراح گوش و حلق وبینی و جراح مغز و اعصاب و مونیتورینگ اعصاب حین عمل  کلیه اعمال جراحی رزکسیون تومور به صورت اولیه و در موارد اعمال ثانویه و عود مجدد به صورت فوق تخصصی انجام می شود.