کلینیک ارزیابی و توانبخشی شنوایی و سمعک

اصلاح کاهش شنوایی
کلینیک کاهش شنوایی و اصلاح آن
مارس 11, 2018
جراحی-سمعک
جراحی سمعک های قابل کاشت
مارس 17, 2018

کلینیک ارزیابی و توانبخشی شنوایی و سمعک

توانبخشی شنوایی

هوالسمیع

در کلینیک شنوایی شناسی ما خدمات جامع تشخیصی و توانبخشی شنوایی و تعادل برای کودکان و بزرگسالان که مبتلا یا مشکوک به کم شنوایی، سرگیجه یا وزوز هستند ارایه می گردد.

خدمات تشخیصی شنوایی شناسی:

این خدمات مجموعه ای از آزمون های رفتاری و الکتروفیزیولوژی را شامل می شود که با هدف تعیین وجود، نوع، میزان، شدت، علت و نقشه درمان کم شنوایی انجام می شوند. با بررسی نتیجه این ارزیابی ها مشخص می شود که آیا کاهش شنوایی از نوع انتقالی است یعنی گوش خارجی یا میانی دچار مشکل شده است یا حسی-عصبی است که به مشکلات گوش داخلی یا مرکزی مربوط می باشد. این آزمونها شامل موارد زیر می باشد:

 • آزمون صوت خالص راه هوایی و استخوانی (ادیومتری):

  جهت تعیین آستانه های شنوایی در فرکانس های مختلف انجام می شود و مقایسه آستانه های راه هوایی و استخوانی کمک می کند تا نوع کم شنوایی (انتقالی، حسی- عصبی) مشخص شود.

 • آزمون گفتاری:

  آستانه تشخیص کلمات در آن تعیین می گردد که اغلب برای تایید آستانه های صوت خالص استفاده می شود. همچنین درصد درک کلمات نیز محاسبه می شود که صحت عملکرد عصب شنوایی و مغز در انتقال و تفسیر اطلاعات شنوایی را نشان می دهد.

 • تمپانومتری:

  آزمونی است که در آن سلامت کانال گوش، پرده گوش و ساختارهای گوش میانی بررسی می شود.

 • پاسخ های برانگیخته ساقه مغز(ABR) :

  این آزمون با دو هدف برای کودکان و بزرگسالان قابل اجرا می باشد:

  • تعیین صحت عملکرد عصب شنوایی:

   ABR پنجره ای است به وقایع الکتریکی که به دنبال تحریک صوتی در دستگاه شنوایی تا سطح ساقه مغز اتفاق می افتد لذا می توان در بیماریهای نورولوژی مرتبط با مسیر شنوایی مانند تومور اکوستیک، MS، نوروپاتی شنوایی و … با ثبت این پاسخ ها عملکرد عصب را بررسی کرد.

  • تعیین آستانه های شنوایی:

   ABR یک آزمون الکتروفیزیولوژی عینی است که نیاز به همکاری آزمایش شونده ندارد لذا برای کودکانی که به دلیل سن پایین یا معلولیت جسمی و ذهنی قادر به همکاری در آزمون های رفتاری نیستند و همچنین بزرگسالانی که در مورد وجود و میزان کاهش شنوایی شان تمارض می کنند و در آزمونهای رفتاری همکاری لازم را ندارند، برای تعیین آستانه های شنوایی  انجام می شود.

  • الکتروکوکلئوگرافی:

   برای ارزیابی پتانسیل های الکتریکی تولید شده در گوش داخلی در پاسخ به تحریک صوتی و پاسخ به این سوال انجام می شود که آیا فشار مایع گوش داخلی افزایش یافته است؟

خدمات توانبخشی شنوایی و تعادل شامل موارد زیر می باشد:
 • مشاوره ، تجویز و تنظیم سمعک:

  از آنجا که کم شنوایی، برقراری ارتباط را سخت می کند و با گذشت زمان گوش داخلی، عصب شنوایی و نواحی پردازش شنیداری در مغز توانایی شان در تفسیر فرکانس های خاص اصوات را از دست می دهند، کیفیت زندگی افراد کم شنوا تنزل می یابد. به همین علت در صورتیکه کاهش شنوایی قابل درمان به روش های پزشکی (جراحی یا دارویی) نباشد، استفاده از سمعک توصیه می شود. اگر سمعک مناسب به درستی تجویز و تنظیم شود دستگاه شنوایی مجددا به طور کامل تحریک می شود و فرد می آموزد که اصواتی را که مدت ها نشنیده شناسایی و تفسیر کند. هرچه از زمان شروع کم شنوایی بگذرد و فرد از سمعک استفاده نکرده باشد بهبود مهارت های شنوایی که برای درک راحت و بدون زحمت مکالمات و تفسیر اصوات در محیط های مختلف ضروری است سخت تر می شود. امروزه سمعک های دیجیتالی کوچکتر شده اند، تقویت خاص برای بهبود درک گفتار ارایه می کنند و تکنولوژی آنها این امکان را فراهم می کند که در محیط های سخت شنیداری، با مشکلات کمتری مواجه شوند. هر فردی با هر میزان کم شنوایی می تواند از سمعک بهره ببرد. برای آنها که هر دو گوش کم شنوایی دارد استفاده از سمعک دو گوشی توصیه می شود و مزایای آن شامل توانایی مکان یابی اصوات، تمایز صدای هدف از اصوات مزاحم، درک گفتار در محیط های شلوغ و کوتاه شدن زمان عادت پذیری با سمعک است. زمانیکه متخصص شنوایی سمعک مناسب را برای شما تنظیم کرد و روی گوشتان گذاشت ممکن است واکنش های متفاوتی نسبت به اصوات داشته باشید. این موضوع اتفاقی عادی است. هدف سمعک این است که اصوات روزمره را برای شما قابل شنیدن کند اما اصوات باید واضح و خوشایند هم باشند. تغییرات کوچک در برنامه سمعک شما در جلسه اول و یا جلسه تنظیم ظریف تر که معمولا با فاصله یک ماه از تنظیم اولیه انجام میشود می تواند در رسیدن به این هدف کمک کند. لذا هر چه شما در مورد کیفیت صدایی که از سمعک ها می شنوید گزارش دقیق تری به متخصص شنوایی بدهید او می تواند تنظیمات سمعک شما را در جهت رسیدن به راحتی و وضوح بیشتر تغییر دهد.

 • مشاوره و معرفی سمعک های قابل کاشت:

سمعک های مرسوم علی رغم پیشرفت هایی که در تکنولوژی ساخت آنها اتفاق افتاده است، به دلایلی مانند انسداد مجرای گوش، صدای سوت سمعک، نیاز به تعویض باتری، عفونت مکرر گوش، کیفیت پایین صدا و عدم محبوبیت اجتماعی سمعک نتوانسته اند همه افراد کم شنوا را راضی کنند. سمعک های قابل کاشت برای کمک به این افراد طراحی شده اند که دو نوع اصلی دارند:

 • سمعک های قابل کاشت گوش میانی:

در این سمعک ها اصوات توسط میکروفون و پردازشگر که در پشت گوش قرار دارند دریافت می شوند و از طریق پوست به گیرنده داخلی که در استخوان کاشته شده است منتقل می گردد. گیرنده توسط یک سیم نازک با سیم پیچ الکترونیک متصل به استخوانچه گوش میانی ارتباط دارد. سیم پیچ توسط سیگنال تقویت شده مرتعش می شود و استخوانچه های گوش میانی را به ارتعاش در می آورد همانند زمانی که آنها در پاسخ به صوت و توسط پرده گوش به ارتعاش در می آیند. این ارتعاشات به حلزون شنوایی و عصب منتقل می شود و شنوایی اتفاق می افتد. برخی مدل های این سمعک ها کاملا قابل کاشت هستند و همه قسمت ها زیر پوست قرار می گیرد. از مزایای این دستگاه راحتی و شنوایی طبیعی است چرا که مجرای گوش مسدود نمی شود و از معایب آن قیمت بالا و عدم سودمندی برای کم شنوایی های شدید است.

 • سمعک های قابل کاشت استخوانی:

برای افرادی که کاهش شنوایی انتقالی یا آمیخته دارند و به دلایلی همچون عدم تشکیل لاله گوش، انسداد کانال گوش، وجود عفونت های مزمن گوش و… نمی توانند از سمعک های مرسوم که در پشت گوش یا داخل کانال گوش قرار می گیرند استفاده کنند معرفی شده اند. همچنین افرادی که ناشنوایی یک طرفه دارند نیز کاندیدای این مدل از سمعک ها هستند. این دستگاهها صوت را از طریق ایجاد ارتعاش در استخوان جمجمه به گوش داخلی منتقل می کنند. اجزای آن شامل یک پیچ تیتانیومی و یک پایه اتصال است که با جراجی در استخوان پشت گوش قرار داده می شود و پردازشگر که بر روی استخوان پشت گوش قرار می گیرد. اتصال پردازشگر به بخش داخلی می تواند به روش اتصال مستقیم به پایه باشد که در این صورت بخشی از پایه بیرون از پوست قرار دارد و یا اتصال به روش مغناطیسی باشد که در این حالت قسمت های کاشت شده کاملا زیر پوست قرار می گیرند.

 • درمان توانبخشی دهلیزی (بازتوانی سرگیجه) :

  بازتوانی دهلیزی یک شکل خاص از درمان است که با هدف کاهش مسایل ناشی از اختلالات دستگاه دهلیزی انجام می شود. این برنامه شامل تمرین هایی است که برای کاهش سرگیجه و گیجی، عدم ثبات دید و عدم تعادل طراحی شده اند و در افرادی که به دنبال بیماری های سیستم تعادلی علایم آنها کاهش نمی یابد و فعالیت های روزانه شان را مختل می کند و آنها که سرگیجه های وضعیتی را تجربه می کنند می تواند مفید باشد.