عفونت گوش
کلینیک عفونت ها و تومور های گوش
مارس 11, 2018
توانبخشی شنوایی
کلینیک ارزیابی و توانبخشی شنوایی و سمعک
مارس 11, 2018

کلینیک کاهش شنوایی و اصلاح آن

اصلاح کاهش شنوایی
کاهش شنوایی و اصلاح آن:

حس شنوایی یکی از مهمترین حواس ما بوده که نقصان آن می تواند باعث آسیب گفتاری نیز شود . لذا توجه به آن از بدو تولد تا کهنسالی می تواند در کیفیت زندگی نقش عمده ای ایفا نماید.

خوشبختانه تستهای شنوایی در روز اول تولد برای نوزاد انجام می شود ولی والدین باید تا قبل از سن شش ماهگی توجه ویژه به نوزاد داشته در صورت عدم توجه نوزاد به صدا و یا اختلال در تکلم جهت انجام تستهای تکمیلی به کلینیک مراجعه نمایند . در مرکز شنوایی کلینیک ما کلیه تستهای شنوایی از بدو تولد به صورت فوق تخصصی انجام میشود.

در سنین کودکی تا نوجوانی کودک مستعد کاهش شنوایی وتجمع مایع پشت پرده گوش است در صورتیکه کودک شما در هنگام تماشای تلویزیون صدا را بلند میکند ویا دچار اختلال در گفتار و یا تلفظ بعضی کلمات است و در صورت افت تحصیلی  با مراجعه به کلینیک گوش و انجام تستهای تکمیلی می توان از عوارض احتمالی جلوگیری کرد.

کاهش شنوایی یکی از معضلات بیماران مسن می باشد خوشبختانه امروزه  با اعمال جراحی اصلاح شنوایی و استفاده از سمعک های فوق قوی و کاشت حلزون می توان آرامش را به خانواده باز گرداند.

در صورتیکه تمایلی به استفاده از سمعک ندارید و یا شنوایی یک گوش خود را به صورت ناگهانی از دست  داده اید می توان با استفاده از روش های نوین جراحی گوش مانند استفاده از پروتزهای قابل کاشت، این مشکل را درمان کنیم .

تکنیک های نوین در جراحی عفونت های گوش با تکیه بر توبوپلاستی:

یکی از مهمترین دلایل کاهش شنوایی در کودکان و بزرگسالان اختلال در عملکرد شیپور استاش و تجمع مایع پشت پرده گوش و کاهش شنوایی میباشد این بیماران از گرفتگی مکرر گوش ، احساس فشار در گوش و درد  شاکی هستند که با مسافرت هوایی و تغییر ارتفاع بدتر می شوند عدم درمان به موقع منجر به چسبندگی استخوانچه و پرده گوش می شود که بیمار باید عمل جراحی وسیعتری را انجام دهد.

در حال حاضر با عمل جراحی توبوپلاستی که به صورت باز کردن شیپور استاش با بالون است و برای اولین بار در سال ۱۳۹۴ در ایران توسط تیم این کلینیک انجام پذیرفت می توان به بهبود عملکرد شیپور استاش کمک قابل توجهی کرد و بیماریهای نامبرده شده را بسیار موثر درمان کرد و از عوارض آن جلوگیری کرد .

علل کاهش شنوایی بسیار متنوع و زیاد می باشد بدیهی است کلیه پاتولوژی هایی که گوش خارجی میانی، و داخلی را درگیر می کند میتواند باعث کاهش شنوایی شود توضیح در مورد تمامی این عوامل خارج از حوصله این بخش می باشد.

در این کلینیک فوق تخصصی گوش پس از گرفتن شرح حال، معاینه بالینی و انجام تست ها و مشخص شدن علت کاهش شنوایی مانند اتواسکلروز، عفونت های مزمن گوش ، بیماریهای مادرزادی و تومورها ضمن برطرف کردن بیماری مربوطه با تکنیکهای نوین جراحی و استفاده از پروتزهای شنوایی پیشرفته تقریبا تمامی انواع کاهش شنوایی مورد درمان  قرار می گیرد.

مفتخریم که اعلام کنیم با بهره گیری از تکنولوژی پیشرفته شنوایی و روش های نوین جراحی هیچ کاهش شنوایی غیر قابل درمانی در کشورمان وجود ندارد .